Area prep track summary — April 15

Texico Invitational
BOYS
Team standings: 1. Texico 138 1/2; 2. Clovis freshmen 92; 3. Tucumcari 81 1/2; 4. Fort Sumner 68; 5. Gateway Christian 27; 6. Dora 12; 7. Clovis Christian 7; 8. (tie) House and Texico JV 2.
Area results
Field events
Javelin: 1. Giannini, Fort Sumner 15-00; 2. Naceanceno, Texico 138-0; 3. Hisel, Fort Sumner 137-8; 4. Harrison, Texico 123-5; 6. Rucker, Texico 121-2.
Triple jump: 4. DeAnda, Texico 36-4.
Long jump: 4. Wines, Texico 16-5; 5. Caselman, Texico 16-3.
High jump: 5. DeAnda, Texico 5-4.
Pole vault: 1. DeAnda, Texico 12-0.
Discus: 1. Giannini, Fort Sumner 139-78; 3. Pelfrey, Texico 115-4; 5. Golden, Texico 108-10; 6. Lee, Fort Sumner 101-1.
Shot put: 2. Giannini, Fort Sumner 40-78 1/2; 3. Golden, Texico 38-8; 4. Pelfrey, Texico 36-6; 6. Torres, Texico 35-11 1/2.
Track events
110 hurdles: 1. Gomez, Texico 15.34; 2. Drake, Fort Sumner 16.84; 3. DeAnda, Texico 16.94; 4. Harrison, Texico 17.24.
100: 1. Rucker, Texico 11.24; 3. Gomez, Texico 11.62; 6. Dollins, Texico 12.03.
400: 3. Sursa, Fort Sumner 54.58; 6. Idtensohn, Fort Sumner 59.18.
1,600: 1. Anderson, Texico 4:59.41; 4. DeAnda, Texico 5:24.03.
400 relay: 1. Texico 46.21; 4. Dora 51.43; 5. Fort Sumner 55.52; 6. Fort Sumner B 56.24.
3,200: 1. Anderson, Texico 10:57.91; 3. Turvaville, Clovis Christian 1:39.21; 5. DeAnda, Texico 12:32.69.
800 relay: 1. Texico 1:35.14; 2. Fort Sumner 1:38.04; 5. Dora 1:46.62.
800: 2. Riggins, Fort Sumner 2:14.21; 5. Fraze, Texico JV 2:18.12; 6. West, Fort Sumner 2:19.22.
300 hurdles: 1. DeAnda, Texico 43.64; 2. Harrison, Texico 43.84; 5. Drake, Fort Sumner 45.90; 6. Sturgeon, Fort Sumner 46.08.
1,600 medley relay: 1. Texico 3:t57.14; 4. Dora 4:20.46; 5. Fort Sumner 4:34.48.
200: 2. Sursa, Fort Sumner 23.54; 5. Naceanceno, Texico 24.83; 6. Dollins, Texico 25.48.
1,600 relay: 1. Fort Sumner 3:42.04; 2. Texico 3:44.48; 5. Dora 4:01.99.
GIRLS
Team standings: 1. Fort Sumner 117; 2. Clovis freshmen 75; 3. Floyd 71; 4. Texico 68; 5. Tucumcari 48; 6. Gateway Christian 31; 7. Dora 12; 8. House 2.
Area results
Field events
Javelin: 1. Landreth, Fort Sumner 111-1; 2. T. Stephens, Texico 87-5; 3. Terrell, Fort Sumner 91-3; 4. Thompson, Texico 86-2; 5. Torres, Fort Sumner 83-3; 6. J. Stephens, Texico 82-2.
Triple jump: 1. Gomez, Floyd 32-3 1/2; 3. Landreth, Fort Sumner 28-10; 5. Scarborough, Texico 28-3 1/2.
Long jump: 1. Gomez, Floyd 16-4 1/2; 5. Sizova, Fort Sumner 12-5.
High jump: 2. Lucero, Fort Sumner 4-4.
Pole vault: 1. Skabelund, Texico 7-0; 2. McMath, Fort Sumner 7-0; 6. Wren, Texico 6-0; 4. Olguin, Texico 6-0; 5. Wilton, Fort Sumner 5-8; 6. Pinnell, Texico 5-0.
Discus: 1. Scovel-Wood, Fort Sumner 97-1 1/2; 2. Torres, Fort Sumner 86-2 1/2; 4. Joiner, Fort Sumner 89-2 1/2.
Shot put: 2. Torres, Fort Sumner 33-2; 3. Calmaenero, Texico 31-8; 4. Lee, Floyd 31-5 1/2; 6. Roderick, Texico 30-0 1/2.
Track events
100 hurdles: 1. Lee, Floyd 18.34; 2. Landreth, Fort Sumner 19.02; 4. Stephens, Texico 20.62; 5. Olguin, Texico 22.0.
100: 1. Gomez, Floyd 13.40; 2. Lee, Dora 13.43; 5. Thompson, Texico 13.98; 6. Douma,  Texico 14.0.
400: 1. Gomez, Floyd 1:04.04; 3. Skabelund, Texico 1:07.62.
1,600: 1. Nall, Floyd 5:56.54; 4. McMath, Fort Sumner 6:29.06; 5. Olguin, Texico 6:30.72; 6. Wilton, Fort Sumner 6:39.63.
400 relay: 2. Fort Sumner 54.84; 3. Fort Sumner B 1:03.46; 4. Fort Sumner C 1:06.84.
3,200: 1. Nall, Floyd 13:19.44; 5. Sites, Texico 15:03.00.
800 relay: 1. Texico 1:55.90; 3. Fort Sumner 1:58.74; 5. Dora 2:02.46.
800: 2. Wilton, Fort Sumner 2:49.24; 3. Landreth, Fort Sumner 2:56.14; 4. Lewis, Floyd 3:03.40; 5. May, Fort Sumner 3:03.66.
300 hurdles: 1. Lee, Floyd 50.14; 2. Landreth, Fort Sumner 56.24; 5. Stephens, Texico 59.40-; 6. Olguin, Texico 59.71.
1,600 medley relay: 1. Fort Sumner 4:45.1.
200: 1. Lucero, Fort Sumner 27.84; 3. Lee, Floyd 28.08; 5. Dillard, Dora 29.24.
1,600 relay: 1. Fort Sumner 4:32.34; 2. Texico 4:39.14; 4. Floyd 5:28.02.