Saturday’s district track results at Tucumcari

District 6-2A

Boys

Team standings: 1. Texico 195; 2. Tucumcari 86; 3. Clayton 81; 4. Santa Rosa 74.

Texico results

Field events

Long jump: 1. Shay Harrison 19-6 1/4; 4. Justin Rucker 17-9 1/4. Shot put: 4. Daniel Gomez 39-0 1/2; 6. Jesus Rivera 36-8. Discus: 1. Rivera 122-10; 6. Zach Madrid 101-11. Triple jump: 1. Adrian Gomez 39-0; 2. Rallin Harris 36-5 1/2; 3. Tristan Lockmiller 34-4 1/4. Javelin: 1. Rivera 160-10; 4. Harris 131-0. High jump: 3. Arnolfo DeAnda 5-2. Pole vault: 1. DeAnda 11-6; 3. Jaron Faircloth 10-6.

Track events

100: 5. Brandon King 11.41. 200: 2. Alan Valles 23.40; 4. Jason Tuls 24.27. 400: 1. Rucker 53.50; 2. Wayne Skabelund 53.75; 3. Lockmiller 55.40. 800: 1. Colton Hollis 2:01.28; 3. Harris 2:12.75; 4. Matthew Graves 2:13.78. 1,600: 1. Hollis 4:39.25; 2. Elisio Arenivaz 5:03.93; 4. Graves 5:29.24; 6. Faircloth 5:39.00. 3,200: 1. Arenivez 10:57.90; 6. Tyler Bridges 12:47.81. 110 hurdles: 1. A. Gomez 15.09; 2. Donovan Johnson 16.12; 3. Harrison 16.93. 300 hurdles: 1. Harrison 41.06; 2. A. Gomez 41.31; 3. Johnson 43.28. 400 relay: 2. Texico 44.59. 800 relay: 1. Texico 1:32.63. 1,600 medley relay: 2. Texico 4:03.99. 1,600 relay: 1. Texico 3:38.12.

Girls

Team standings: 1. Clayton 133 1/2; 2. Texico 108 1/2; 3. Santa Rosa 93; 4. Tucumcari 80.

Texico results

Field events

Long jump: 4. McKenzi Mayfield 14-8 1/2. Discus: 3. Shaylee Anderson 93-0 1/2. Triple jump: 4. Breanna Douma 267-8; 5. Chyanne Scarborough 26-0 1/2. Javelin: 1. Mel Lucero 107-2; 5. Taylor Stephens 86-4. High jump: 1. Anderson 5-0; 2. Sarah Daniels 4-10. Pole vault: 1. Lucero 6-0.

Track events

100: 4. Daniels 13.76; 5. Cassidy Downing 13.78; 6. Scarboroiugh 14.06. 200: 2. Lucero 27.06; 5. Scarborough 28.75. 400: 4. Downing 1:06.72. 800: 4. Karina Salazar 2:56.96. 1,600: 2. Darby Tharp 6:45.21; 4. Kaasia Olguin 7:04.90; 5. Kassie Waller 7:09.37. 3,200: 3. Olguin 14:59.84; 4. Kyla Myers 15:08.72. 300 hurdles: 1. Anderson 51.36; 2. Daniels 51.74; 6. (tie) Erin Lane 55.43. 1,600 medley relay: 1. Texico 4:40.44. 1,600 relay: 1. Texico 4:27.49.

District 4-1A

Boys

Team standings: 1. Logan 188; 2. Clovis Christian 139; 3. San Jon 44; 4. House 18; 5. Grady 5.

CCS, Grady results

Field events

Long jump: 1. Kevin Naceanceno, Clovis Christian 19-7; 4. McKenna Sealey, Clovis Christian 18-0 1/4; 5. Daniel Graham, Clovis Christian 17-2 1/2.

Shot put: 1. Kenny Duong, Clovis Christian 43-4.

Discus: 1. Kenny Duong, Clovis Christian 113-1 1/2; 6. Zech Lucero, Clovis Christian 77-5.

Triple jump: 2. Scott Fly, Clovis Christian 35-3 1/2; 5. Nathan Turvaville, Clovis Christian 28-6 1/2.

Javelin: 2. J.J. Bautista, Clovis Christian 119-11; 4. Ethan Zackoski, Clovis Christian 102-2.

High jump: 1. Scott Fly, Clovis Christian 5-8.

Track events

100: 1. Kevin Naceanceno, Clovis Christian 10.90; 6. Kenny Duong, Clovis Christian 12.87.

200: 1. Kevin Naceanceno, Clovis Christian 22.44; 4. McKenna Sealey, Clovis Christian 24.56.

400: 1. Kevin Naceanceno, Clovis Christian 52.30; 4. Zech Lucero, Clovis Chrsitian 1:03.06; 6. Ethan Zackoski, Clovis Christian 1:05.77.

800: 2. Daniel Graham, Clovis Christian 2:15.09; 3. Nathan Turvaville, Clovis Christian 2:20.37.

1,600: 2. Nathan Turvaville, Clovis Christian 5:32.21; 6. J.J. Bautista, Clovis Christian 11:09.09.

3,200: 4. John Parales, Clovis Christian 13:19.22; 5. Tim Harris, Clovis Christian 15:07.94; 16. Ryan Steele, Clovis Christian 18:11.12.

110 hurdles: 2. Nathan Turvaville, Clovis Christian 22.50; 4. Garhett Von Hoene, Grady 25.66.

300 hurdles: 5. Garhett Von Hoene, Grady 1:04.56.

400 relay: 2. Clovis Christian 49.02.

800 relay: 2. Clovis Christian 1:43.36.

1,600 medley relay: 2. Clovis Christian 5:05.93.

1,600 relay: 1. Clovis Christian 3:43.58.

Girls

Team standings: 1. Logan 199; 2. Clovis Christian 74; 3. Grady 37; 4. San Jon 18; 5. House 9.

CCS, Grady results

Field events

Long jump: 2. Jodi Tivis, Clovis Christian 13-10; 4. Amanda Fly, Clovis Christian 13-7.

Shot put: 3. Jessica Taylor, Clovis Christian 25-11 3/4; 4. Chloe Owens, Grady 24-8.

Discus: 2. Joni Lampley, Grady 6 98-6; 5. Kaitlyn Turvaville, Clovis Christian 61-2.

Javelin: 1. Jessica Taylor, Clovis Christian 96-7; 4. Casey Price, Grady 58-2; 5. Kassidey Jones, Grady 49-3; 6. Chloe Owens, Grady 41-8.

Track events

100: 3. Jessica Taylor, Clovis Christian 14.06; 5. Jodi Tivis, Clovis Christian 14.65.

200: 3. Jodi Tivis, Clovis Christian 30.05; 4. Joni Lampley, Grady 30.09; 6. Jessica Taylor, Clovis Christian 30.93.

400: 1. Amanda Fly, Clovis Christian 1:09.75; 2. Hailey Edwards, Grady 1:11.65.

800: 1. Kaitlyn Turvaville, Clovis Christian 2:45.31; 3. Joni Lampley, Grady 3:00.06.

1,600: 1. Amanda Fly, Clovis Chrisian 6:30.11; 5. Rena Mace, Clovis Christian 7:41.18.

3,200: 1. Amanda Fly, Clovis Christian 17:15.93; 6. Kassidey Jones, Grady 24:47.28.

400 relay: 2. Clovis Christian 59.52.

Speak Your Mind

*