CNJ wins five first-place awards

CNJ staff

The Clovis News-Journal took five first-place awards and gathered eight total awards in The Associated Press Managing Editor’s contest, as announced by the AP Saturday evening.

Managing Editor Rick White received first-place awards for sports photo, deadline sports writing and headline writing, and took second for page design. The News-Journal staff took first-place awards for deadline reporting and Best Web site, former staff writer Marlena Hartz took a third place in beat reporting and staff writer Kevin Wilson received an honorable mention for sports photo.

Winners are listed below:

Beat reporting:

Division I

Honorable Mention, Lindsay Whitehurst, The Daily Times; Third Place, Jason Auslander, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Alysa Landry, The Daily Times; First Place, Julie Ann Grimm, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, Marlena Hartz, Clovis News Journal; Second Place, Richard Trout, Hobbs Sun-News; First Place, Kathy Helms, The Gallup Independent.

Best column:

Division I

Third Place, Inez Russel, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Louis St. George III, The Daily Times; First Place, Jon Mark Beilue, The Amarillo Globe News.

Division II

Third Place, none; Second Place, none; First Place, Art Trujillo, Las Vegas Optic.

Best multimedia storytelling:

Division I

Third Place, Karl Stolleis, Natalie Storey and Ramsay de Give, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Karl Stolleis, The Santa Fe New Mexican; First Place, Natalie Guillen, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, Brian Leddy, Gallup Independent; Second Place, Christopher Sanchez, New Mexico Daily Lobo; First Place, Brian Leddy, Gallup Independent.

Best Website:

Division I

Third Place, none; Second Place, Las Cruces Sun-News; First Place, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, none; Second Place, Alamogordo Daily News; First Place, Clovis News Journal.

Continuing news coverage:

Division I

Third Place, Lindsay Whitehurst, The Daily Times; Second Place, Staci Matlock, Julie Ann Grimm and Andy Lenderman, The Santa Fe New Mexican; First Place, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, Michelle A. Fox, Hobbs News-Sun; Second Place, Richard Trout and Beth Hahn, Hobbs News-Sun; First Place, Elizabeth Hardin-Burrola and Marianne Armshaw, The Gallup Independent.


Deadline reporting:

Division I

Honorable Mention, Julie Ann Grimm, The Santa Fe New Mexican; Third Place, Cory Frolik, Cornelia de Bruin and James Monteleone, The Daily Times; Second Place, Sean Thomas and Jim McBride, Amarillo Globe News; First Place, Lindsay Whitehurst, The Daily Times.

Division II

Third Place, Richard Trout and Michelle A. Fox, Hobbs News-Sun; Second Place, Daniel Russel and Michelle A. Fox, Hobbs News-Sun; First Place, Staff, Clovis News Journal.


Editorial writing:

Division I

Honorable Mention, Eric Fisher, The Daily Times; Third Place, Inez Russell, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Cindy Cowan, The Daily Times; First Place, Troy Turner, The Daily Times.

Division II

Third Place, Damien Garde, The New Mexico Daily Lobo; Second Place, Richard Trout, Hobbs News-Sun; First Place, Mike Bush, Roswell Daily Record.

Feature writing:

Division I

Third Place, Alysa Landry, The Daily Times; Second Place, Ashley Meeks, Las Cruces Sun-News; First Place, Terry D. England, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, None; Second Place, None; First Place, Richard Trout, Hobbs News-Sun.

Headline writing:

Division I

Third Place, None; Second Place, Matt Hutchinson, The Amarillo Globe-News; First Place, Andrea Shapiro, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, Barry Heifner, The Gallup Independent; Second Place, Scott Jones, Hobbs News-Sun; First Place, Rick White, Clovis News Journal.

Investigative reporting:

Division I

Third Place, David Pitman, Amarillo Globe News; Second Place, Troy Turner, Alysa Landry and Cory Frolik, The Daily Times; First Place, Jason Auslander, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, David Giuliani, Las Vegas Optic; Second Place, David Giuliani and Lee Einer, Las Vegas Optic; First Place, Lee Einer, Las Vegas Optic.

Page design:

Division I

Honorable Mention, Amanda Husson, Las Cruces Sun-News; Third Place, Deb Parker, Amarillo Globe News; Second Place, Jennifer Munkelwitz, The Santa Fe New Mexican; First Place, Mandi Torrez, The Daily Times.

Division II

Third Place, Coline Bridge, The New Mexico Daily Lobo; Second Place, Rick White, Clovis News Journal; First Place, Scott Jones, Hobbs News-Sun.

Sports deadline writing:

Division I

Third Place, None; Second Place, Felix Chavez, Las Cruces Sun-News; First Place, Darren Vaughan, The Daily Times.

Division II

Honorable Mention, Jon Roetman, Hobbs News-Sun; Third Place, Clayton Jones, Hobbs News-Sun; Second Place, Scott Joiner, The Gallup Independent; First Place, Rick White, Clovis News Journal.

Sports feature writing:

Division I

Third Place, Lance Lahnert, Amarillo Globe News; Second Place, Darren Vaughn, The Daily Times; First Place, Patrick Ronan, The Daily Times.

Division II

Third Place, Vanessa Strobbe, The New Mexico Daily Lobo; Second Place, Alan Arthur, The Gallup Independent; First Place, Clayton Jones, Hobbs News-Sun.

Feature photo:

Division I

Third Place, Karl Stolleis, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Lucas Ian Coshenet, The Daily Times; First Place, Lindsay Pierce, The Daily Times.

Division II

Third Place, Mark Wilson, Roswell Daily Record; Second Place, Daniel Zollinger, The Gallup Independent; First Place, Brian Leddy, The Gallup Independent.

General news:

Division I

Third place, Norm Dettlaff, Las Cruces Sun-News; Second Place, Jane Phillips, The Santa Fe New Mexican; First Place, Natalie Guillen, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Honorable Mention, J.R. Oppenheim, Alamogordo Daily News; Third Place, Daniel Zollinger, The Gallup Independent; Second Place, Brian Leddy, The Gallup Independent; First Place, Brian Leddy, The Gallup Independent.


Graphics/illustrations:

Division I

Third Place, Lucas Ian Coshenet, The Daily Times; Second Place, Christine Huffman, The Santa Fe New Mexican; First Place Goes to Alexander Usatine, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, Gabe Turner, Hobbs News-Sun; Second Place, Joseph Elliott, The New Mexico Daily Lobo; First Place, Daniel Zollinger, The Gallup Independent.

Photo essay:

Division I

Third Place, Natalie Guillen, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Natalie Guillen, The Santa Fe New Mexican; First Place, Natalie Guillen, The Santa Fe New Mexican.

Division II

Third Place, Gary Warren, Los Alamos Monitor; Second Place, Xavier Mascarena, The New Mexico Daily Lobo; First Place, Mark Wilson, Roswell Daily Record.


Sports photo:

Division I

Third Place, Karl Stolleis, The Santa Fe New Mexican; Second Place, Karl Stolleis, The Santa Fe New Mexican; First Place, Lindsay Pierce, The Daily Times.

Division II

Honorable Mention, Kevin Wilson, Clovis News Journal; Third Place, Xavier Mascarena, The New Mexico Daily Lobo; Second Place, Brian Leddy, The Gallup Independent; First Place, Rick White, Clovis News Journal.


Spot news:

Division I

Third Place, Lucas Ian Coshenet, The Daily Times; Second Place, Jane Phillips, The Santa Fe New Mexican; First Place, Michael Lemmons, Amarillo Globe News.

Division II

Honorable Mention, Daniel Zollinger, The Gallup Independent; Third Place, Daniel Zollinger, The Gallup Independent; Second Place, Kimberly Ryan, Hobbs News-Sun; First Place, Kimberly Ryan, Hobbs News-Sun.


Photo of the year:

Lindsay Pierce, the Daily Times


Story of the year:

Jason Auslander, The Santa Fe New Mexican.

General excellence:

The Santa Fe New Mexican.