2008 Little Buckaroo Rodeo results

Results of the 2008 Little Buckaroo Rodeo held June 9-10 at the Curry County Mounted Patrol Arena.

Horseback events and rough stock

Ages 6 and under spur

1. Kade Aucutt, 2. Trevon Pool, 3. Tristen Pool

Ages 7-9 spur

1. Deanne Guthrie, 2. Cassie Cotton, 3. Sydni Myers

Ages 10-13 spur

1. Daniel Kirkland, 2. Dillon Kirkland, 3. Damien Marcus

Ages 6 and under flags

1. Rhett Guthrie, 2. Kade Aucutt, 3. Damien Marcus

Ages 7-9 flags

1. Cassie Cotton, 2. Tyler Hickman, 3. Sydni Myers

Ages 10-13 flags

1. Daniel Kirkland, 2. Dillon Kirkland, 3. Jazmin Mirabal

Ages 6 and under barrels

1. Destanee Scioli, 2. Trevon Pool, 3. Tristen Pool

Ages 7-9 barrels

1. Shad Mayfield, 2. Cassie Cotton, 3. Shelby Mayfield

Ages 10-13 barrels

1. Daniel Kirkland, 2. Jazmin Mirabal, 3. Dillon Kirkland

Ages 6 and under poles

1. Kade Aucutt, 2. Damien Marcus, 3. Destanee Scioli

Ages 7-9 poles

1. Deanne Guthrie, 2. Shad Mayfield, 3. Shelby Mayfield

Ages 10-13 poles

1. Dillon Kirkland, 2. Jazmin Mirabal, 3. Daniel Kirkland

Ages 6 and under twist

1. Kade Aucutt, 2. Kenzi Clemmer, 3. Rhett Guthrie

Ages 7-9 twist

1. Deanne Guthrie, 2. Cassie Cotton

Ages 10-13 twist

1. Daniel Kirkland, 2. Dillon Kirkland, 3. Jazmin Mirabal

Ages 10-13 calf fighting

1. Jenna Kirkland, 2. Daniel Kirkland, 3. Jazmin Mirabal

Ages 8-13 calf scramble

1. Roper Stacy

Ages 6 and under calf riding

1. Rhett Guthrie, 2. Harleigh Sain

Ages 7-9 calf riding

1. Shad Mayfield, 2. Ruby Orton, 3. Deanne Guthrie

Ages 10-13 calf riding

1. Dillon Kirkland, 2. Roper Stacy, 3. Jenna Kirkland

Foot events

Ages 3 and under stick horse race

1. Corbin Potts

Ages 4-5 stick horse

1. Kade Aucutt, 2. Kenzee Nash

Ages 6-7 stick horse race

1. Kendahl Workheiser, 2. Kagan Baker, 3. Harleigh Sain

Ages 7 and up stick horse race

1. Deanne Guthrie, 2. Ricky Sain Jr. 3. Ruby Orton

Ages 5 and under goat ribbon race

1. Brooks Leatherwood, 2. Kade Aucutt, 3. Kheyenne Huysman

Ages 6-9 goat ribbon race

1. Shelby Mayfield, 2. Christian Barnett, 3. Ruby Orton

Ages 10-13 Goat Ribbon Race

1. Jenna Kirkland, 2. Jason Mirabal, 3. Dillon Kirkland

Ages 5 and under boot race

1. Kenzee Nash, 2. Kade Aucutt, 3. Kheyenne Huysman

Ages 6-9 boot race

1. Christian Barrett, 2. Ricky Sain Jr. 3. Kendahl Workheiser

Ages 10-13 boot race

1. Jenna Kirkland, 2. Jason Mirabal, 3. Lance Myers

Ages 5 and under egg race

1. Kheyenne Huysman, 2. Allison Arias, 3. Kade Aucutt

Ages 6-9 egg race

1. Ashlee Murray, 2. Kendahl Workheiser, 3. Ricky Sain Jr.

Ages 10-13 egg race

1. Dillon Kirkland, 2. Jenna Kirkland, 3. Janson Mirabal

Ages 5 and under flag race

1. Kade Aucutt, 2. Kenzee Nash, 3. Allison Arias

Ages 6-9 flag race

1. Deanne Guthrie, 2. Shelby Orton, 3. Christian Barrett

Ages 10-13 flag race

1. Jason Mirabal, 2. Jenna Kirkland, 3. Lance Myers

Ages 5 and under dummy roping

1. Rhett Guthrie, 2. Kheyenne Huysman

Ages 6-9 dummy roping

A: 1. Shelby Orton, 2. Kendahl Workheiser

B: 1. Shad Mayfield, 2. Shelby Mayfield

Ages 10-13 dummy roping

1. Kole Glover

Ages 14-15 dummy roping

1. Spur Valdez

June 5 Mutton Bustin’

1. Shad Mayfield

June 6 Mutton Bustin’

1. Shelby Orton

June 7 Mutton Bustin’

1. Skeeter Frazier