AREA TRACK: Fort Sumner qualifier

CNJ staff

Saturday
Boys
Team standings:
1. Fort Sumner 108; 2. Hagerman 85; 3. Santa Rosa 74; 4. Dexter 50; 5. (tie) Clovis Christian and Melrose 23; 7. House 19; 8. Mora 18; 9. (tie) Floyd and Friona 15; 11. San Jon 8.
Field events
Shot put:
1. Aaron Arcos, Friona 44-5 1/4; 2. Tyler Dunnahoo, Hagerman 41-7 1/2; 3. Jesus Davalos, Floyd 40-11 1/4; 4. Sean Perkins, Fort Sumner 39-7 1/2; 5. Michael Dominguez, Dexter 39-0 1/2; 6. Eric Hansard, Friona 38-4.
Discus: 1. Dillon Welch, Friona 136-10; 2. Aaron Maestas, Santa Rosa 110-5; 3. Sean Perkins, Fort Sumner 107-1 1/2; 4. Tyler Dunahoo, Hagerman 106-11 1/2; 5. Michael Dominguez, Dexter 104-7; 6. Josh Pacheco, Fort Sumner 99-3.
Long jump: 1. Hammon, Dexter 19-4 3/4; 2. Eubanks, Hagerman 17-9; 3. A. Griffin, Fort Sumner, 17-6 1/4; 4. Bell, Clovis Christian 17-5 3/4; 5. M. Rush, Melrose 17-4 3/4; 6. Romero, Mora 17-4.
Triple jump: 1. Hammon, Dexter 39-3 1/2; 2. Trevizo, Hagerman 37-11; 3. Adam Hairgrove, Melrose 37-10; 4. Bell, Clovis Chritian 36-4 1/4; 5. Corcio, House 35-6 3/4; 6. Meairs, Santa Rosa 34-9 3/4.
Javelin: 1. M. Kandel, San Jon 140-5; 2. Berry Stinnett, Fort sumner 128-4; 3. Call Barnard, Melrose 127-5; 4. Clint Barnard, Melrose 125-3; 5. Dominguez, Dexter 124-5; 6. C. Simmons, Fort Sumner 112-0.
Pole vault: 1. Barrett Williamson, Fort Sumner 10-6; 2. Laremy Simmons, Fort Sumner 10-6; 3. Zac Pack, Melrose 10-6; 4. Clint Barnard, Melrose 10-0; 5. M. Flores, Hagerman 9-6.
High jump: 1. C. Meairs, Santa Rosa 6-0; 2. Cass Dimitroff, Fort Sumner 5-10; 3. Bell, Clovis Christian 5-8;p 4. Miller, Clovis Christian 5-6; 5. Rawley Stallard, Fort Sumner 5-6; 6. Adams, San Jon 5-6.
Track events
3,200:
1. E. Bachicha, Santa Rosa 11:01.2; 2. Estevan Martinez, Mora 11:03.3; 3. B. Oscar, Hagerman 11:12.34; 4. Jonah Cruz, Santa Rosa 11:18.07; 5. Henrique Chavez, Mora 12:01.62; 6. Dax Moyer, Fort Sumner 12:18.68.
400 relay: 1. Hagerman 46.19; 2. Santa Rosa 46.56; 3. Fort Sumner 47.09; 4. House 47.22; 5. Fort Sumner 52.98; 6. Dexter 53.92.
100 hurdles: 1. Cass Dimitroff, Fort Sumner 16.61; 2. Berry Stinnett, Fort Sumner 17.15; 3. Edgar Tevizo, Hagerman 17.51; 4. Marc Salazar, Santa Rosa 18.66; 5. Rawley Stallard, 18.69; 6. Herson Corcio, House 18.78.
100: 1. Fuller, Dexter 11.73; 2. Jesus Davalos, Floyd 11.8; 3. Anthony Griffin, Fort Sumner 11.98; 4. Laremy Simmons, Fort Sumner 12.39; 5. Adam Hairgrove, Melrose 12.41; 6. Jonas Moya, House 12.46.
1,600: 1. E. Martinez, Mora 5:06.23; 2. Madsen, Dexter 5:23.91; 3. Bachicha, Santa Rosa 5:24.54; 4. H. Chavez, Mora 5:27.46; 5. Jonah Cruz, Santa Rosa 5:27.62; 6. Wooldridge, House 5:33.77.
800 relay: 1. Hagerman 1:37.38; 2. Santa Rosa 1:39.60; 3. Fort Sumner 1:44.21.
400: 1. Ryan Hall, Fort Sumner 53.62; 2. Morales, Hagerman 54.51; 3. G. Gutierrez, Santa Rosa 55.27; 4. Hamman, Dexter 56.02; 5. Jesus Davalos, Floyd 56.11; 6. Mitch Rush, Melrose 56.35.
300 hurdles: 1. Berry Stinnett, Fort Sumner 44.06; 2. R. Corcio, House 44.64; 3. Cass Dimitroff, Fort Sumner 44.75; 4. Trevizo, Hagerman 45.56; 5. Salazar, Santa Rosa 46.48; 6. Moya, House, 46.96.
800: 1. Madsen, Dexter 2:05.29; 3. D. Eubanks, Hagerman 2:10.93; 3. Shipman, Clovis Christian 2:14.59; 4. Barrett Williamson, Fort Sumner 2:21.93; 5. Jonah Cruz, Santa Rosa 2:22.65; 6. Gabriel Arenicas, Hagerman 2:22.71.
1,600 medley relay: 1. Hagerman 4:06.40; 2. Fort Sumner 4:13.39; 3. Santa Rosa 4:19.21; 4. House 4:30.77.
200: 1. Fuller, Dexter 23.32; 2. G. Gutierrez, Santa Rosa 23.42; 3. Davalos, Floyod 23.49; 4. M. Flores, Hagerman 23.66; 5. Miller, Clovis Christian 25.30; 6. Jeff Reeves, Santa Rosa 25.63.
1,600 relay: 1. Hagerman 3:40.91; 2. Fort Sumner 3:43.96; 3. Santa Rosa 3:55.31; 4. Clovis Christian 4:04.74; 5. Fort Sumner 4:05.87.

Girls
Team standings:
1. Fort Sumner 156 1/2; 2. Santa Rosa 54; 3. Hagerman 46; 4. Melrose 44 1/2; 5. Mora 36; 6. House 31; 7. Clovis Christian 17; 8. Friona 14; 9. Dexter 10; 10. San Jon 9.
Field events
Shot put:
1. Tiffany Vasquez, Friona 33-6 1/2; 4. Rita Herrera, Fort Sumner 33-5; 3. (tie) DeLane Luce, Fort Sumner and Jamie Dickerman, Melrose 30-6 3/4; 5. Brian Barnett, Friona 30-1; 6. Racheal Chavez, Fort Sumner 29-10 1/2.
Discus: 1. Laurel Herrera, Fort Sumner 100-0; 2. Brian Barnett, Friona 99-9 1/2; 3. DeLane Luce, Fort Sumner 98-9; 4. Rita Herrera, Fort Sumner 89-10 1/2; 5. DeLisa Luce, Fort Sumner 89-6; 6. Racheal Chavez, Fort Sumner 86-2.
Long jump: 1. Taneil Roberts, Melrose 14-10; 2. Cristen Wofford, Clovis Christian 13-9 1/2; 3. (tie) Sara Stinnett, Fort Sumner and Ashley Stinnett, Fort Sumner 12-4 3/4; 5. Mason, Hagerman 12-1 1/2; 6. Barela, Hagerman 11-4 1/4.
Triple jump: 1. Sara Lee, House 32-5 1/2; 2. Taneil Roberts, Melrose 31-3 1/4; 3. Courtney Kyle, Fort Sumner 30-7 1/4; 4. Alicia Garcia, Mora 30-5; 5. J. Trujillo, Santa Rosa 29-3 1/2; 6. Ysidra Tellez, San Jon 28-6.
Javelin: 1. Laurel Herrera, Fort Sumner 114-10; 2. DeLane Luce, Fort Sumner 92-3; 3. Alicia Garcia, Mora 88-11;p 4. Riki Gauna, Fort Sumner 84-4 1/2; 5. Rita Herrera, Fort Sumner 84-0; 6. DeLisa Luce, Fort Sumner 79-2.
Pole vault: 1. Sara Lee, House 9-0; 2. Zanessa Dodd, Melrose 8-0; 3. Lainy Widner, Melrose 7-0.
High jump: 1. Bree’Anna Lucero, Fort Sumner 4-10; 2. Ysidra Tellez, San Jon 4-9; 3. Norris, Hagerman 4-8; 4. Flores, Santa Rosa 4-6; 5. Cristen Wofford, Clovis Christian 4-6; 6. Alicia Garcia, Mora 4-6.
Track events
3,200:
1. B. Montoya, Hagerman 15:44.34; 2. Amy Vaughn, Fort Sumner 16:24.15; 3. Leclear, Melrose 17:56.77.
400 relay: 1. Fort Sumner 55.90; 2. Mora 57.64; 3. Hagerman 58.98; 4. Dexter 1:00.984
100 hurdles: 1. Sara Lee, House 16.897; 2. Flores, Santa Rosa 17.24; 3. Bree’Anna Lucero, Fort Sumner 17.79; 4. Zanessa Dodd, Melrose 18.83; 5. J. Gonzales, Fort Sumner 19.29; 6. Ysidra Tellez, San Jon 19.43.
100: 1. Sara Stinnett, Fort Sumner 14.09; 2. Adelita Encinias, Mora 14.32; 3. Taneil Roberts, Melrose 14.38; 4. Cristen Wofford, Clovis Christian 14.44; 5. Tapia, Santa Rosa 14.63; 6. Johnson, Fort Sumner 14.83.
1,600: 1. Jessica Garcia, Mora 6:51.49; 2. Kimberly Regensberg, Mora 7:12.81; 3. Amy Vaughn, Fort Sumner 7:13.15; 4. S. Bates, Hagerman 7:43.39; 5. Lisa Mitchell, San Jon 8:04.72; 6. Flores, Santa Rosa 8:37.97.
800 relay: 1. Fort Sumner 1:58.09; 2. Hagerman 2:12.28; 3. Dexter 2:12.30.
400: 1. Taneil Roberts, Melrose 1:06.15; 2. Tanisha Trujillo, Santa Rosa 1:06.85; 3. Cristen Wofford, Clovis Christian 1:07.99; 4. A. Aguirre, Hagerman 1:09.27; 5. Zanessa Dodd, Melrose 1:09.36; 6. Courtney Kyle, Fort Sumner 1:09.90.
300 hurdles: 1. Flores, Santa Rosa 49.74; 2. Sara Lee, House 50.64; 3. Bree’Anna Lucero, Fort Sumner 52.15; 4. Candace Romero, Fort Sumner 53.87; 5. Jerrica Gonzales, Fort Sumner 55.62; 6. L. Lopez, Santa Rosa 55.67.
800: 1. Katie Schade, Fort Sumner 2:36.72; 2. Victoria Aragon, Fort Sumner 2:42.04; 3. Roybal, Santa Rosa 2:57.39; 4. Tapia, Santa Rosa 2:58.29; 5. Jaynae Vigil, Mora 3:01.60; 6. Amanda Padilla, Mora 3:02.12.
1,600 medley relay: 1. Fort Sumner 4:51.79; 2. Santa Rosa 5:15.02; 3. Hagerman 5:31.30.
200: 1. Masy Miller, Fort Sumner 29.14; 2. Sara Lee, House 29.25; 3. Tanisha Trujillo, Santa Rosa 29.46; 4. Cristen Wofford, Clovis Chritian 29.92; 5. Carrie Cortese, Fort Sumner 30.67; 6. S. Tapia, Santa Rosa 31.00.
1,600 relay: 1. Fort Sumner 4:30.42; 2. Santa Rosa 4:38.50; 3. Hagerman 5:10.91.