Lawmakers, others file for place on state primary ballot

Staff and wire reports

State Rep. Keith Gardner, R-Roswell, will have a challenger for his House seat in the June 6 primary. Lucille B. Tucker, also a Roswell Republican, filed Tuesday to run against the incumbent whose area includes Roosevelt and three other counties.

Gardner, who unseated Earlene Roberts for the District 66 seat two years ago, said he does not know his latest challenger, though he’s heard of her. He said he does not know why she filed to run against him.

Tucker could not be reached for comment on Tuesday night.

Gardner said he’s hoping voters will let him return to Santa Fe for a second term.

“I’ll tell you, it’s been nice serving Roosevelt County especially,” he said. “I’ve made a lot of good friends in Portales and in the smaller towns around Portales. It’s like going home when I go there. I guess that sounds kind of hokey, but it’s true.”

Gardner said he was pleased he was able to help secure $45,000 in funding for the Newman Project this year, a program aimed at senior citizens safety, named in honor of a longtime Portales couple slain last year.

“You hate to be reactive in government, I’d rather be proactive, but we had to do something after that tragedy; it just tears your heart out,” he said.

Other area House candidates will not have opposition in June or in the November general election, unless it comes from a write-in candidate.
Senate seats are not up for election this year.

Local fiings on Tuesday:

District 63-Curry, DeBaca, Guadalupe, Roosevelt counties
Democrat: Jose A. Campos, Santa Rosa (i)

District 64-Curry County
Republican: Anna Crook, Clovis (i)

District 66-Chaves, Eddy, Lea, Roosevelt counties
Republican: Keith Gardner, Roswell (i); Lucille B. Tucker, Roswell

District 67-Curry, Harding, Quay, Roosevelt, San Miguel, Union counties
Republican: Brian Moore, Clayton (i)

Other filings:

District 1-San Juan County
Democrat: Ann B. George, Farmington
Republican: Thomas C. Taylor, Farmington (i)
District 2-San Juan County
Democrat: Alice Marie Slaven-Edmond, Farmington
Republican: James R. J. Strickler, Farmington
District 3-San Juan County
Republican: Paul C. Bandy, Aztec
District 4-San Juan County
Democrat: Ray Begaye, Shiprock (i)
District 5-McKinley, San Juan counties
Democrat: Irvin Harrison, Gallup (i)
District 6-Cibola, McKinley counties
Democrat: George Hanosh, Grants (i)
Republican: Edward Lee Smith Sr., Grants; Raymond Grant Clawson, Ramah
District 7-Valencia County
Democrat: Chris Martinez, Belen; Andrew Barreras, Belen; Kevin Cronk, Los Lunas; Steven R. Otero, Los Lunas; Benny L. Hodges, Los Lunas
Republican: David Young, Peralta
District 8-Valencia County
Democrat: Elias Barela, Belen; Salomon Montano, Belen
Republican: Jackie Farnsworth, Los Lunas
District 9-McKinley, San Juan counties
Democrat: Patricia Lundstrom, Gallup (i)
District 10- Bernalillo, Valencia counties
Democrat: Henry Kiki Saavedra, Albuquerque (i)
District 11-Bernalillo County
Democrat: Rick Miera, Albuquerque (i)
District 12-Bernalillo County
Democrat: Ernest H. Chavez, Albuquerque (i); Daniel P. Garcia
Republican: Richard L. Abraham
District 13-Bernalillo County
Democrat: Daniel P. Silva, Albuquerque (i)
District 14-Bernalillo County
Democrat: Miguel P. Garcia, Albuquerque (i)
Republican: Clara A. Pena, Albuquerque
District 15-Bernalillo County
Democrat: Traci Jo Cadigan
Republican: Teresa A. Zanetti, Albuquerque (i)
District 16-Bernalillo County
Democrat: Pat Baca Jr., Albuquerque; Dan Serrano, Albuquerque; Antonio “Moe” Maestas, Albuquerque; Dominic J. Aragon, Albuquerque
Republican: Ty Storm Field, Albuquerque
District 17-Bernalillo County
Democrat: Edward C. Sandoval, Albuquerque (i)
District 18-Bernalillo County
Democrat: Gail Chasey, Albuquerque (i); Joseph J. Garcia, Albuquerque
Republican: Lance Klafeta, Albuquerque
District 19-Bernalillo County
Democrat: Sheryl Williams Stapleton, Albuquerque (i)
District 20-Bernalillo County
Republican: James P. White, Albuquerque; Richard J. Berry, Albuquerque; Kevin R. Dixon, Albuquerque
District 21-Bernalillo County
Democrat: Mimi Stewart, Albuquerque (i)
District 22-Bernalillo, Sandoval, Santa Fe counties
Democrat: Janice M. Saxton, Placitas
Republican: Kathy McCoy, Cedar Crest (i)
District 23-Bernalillo, Sandoval counties
Democrat: Barbara Anne Sterling, Corrales; Tessa T. Davidson, Corrales
Republican: Eric Youngberg, Albuquerque (i)
District 24-Bernalillo County
Democrat: Shirley Jean Abbot, Albuquerque
Republican: Janice E. Arnold-Jones, Albuquerque (i)
District 25-Bernalillo County
Democrat: Danice R. Picraux, Albuquerque (i)
District 26-Bernalillo County
Democrat: Al Park, Albuquerque (i)
District 27-Bernalillo County
Democrat: Dolores C. Waller
Republican: Larry A. Larranaga, Albuquerque (i)
District 28-Bernalillo County
Democrat: Shay Rose, Albuquerque
Republican: Jimmie C. Hall, Albuquerque (i)
District 29-Bernalillo County
Democrat: Antonio E. Sandoval, Albuquerque
Republican: Thomas A. Anderson, Albuquerque (i); James Maxwell Bennett, Albuquerque
District 30-Bernalillo County
Democrat: John H. McWaters III, Albuquerque
Republican: Justine Fox-Young, Albuquerque (i); Robert W. White, Albuquerque
District 31-Bernalillo County
Democrat: Barbara A. Scharf, Albuquerque
Republican: William R. Rehm, Albuquerque (i)
District 32-Luna County
Democrat: Dona G. Irwin, Deming (i)
Republican: Ida “Kay” Chandler, Deming
District 33-Dona Ana County
Democrat: Joni Marie Gutierrez, Las Cruces (i)
District 34-Dona Ana County
Democrat: Mary Helen Garcia, Las Cruces (i)
District 35-Dona Ana County
Democrat: Antonio Lujan, Las Cruces (i)
Republican: Lawrence N. Joy, Las Cruces
District 36-Dona Ana County
Democrat: Andrew Nunez, Hatch (i)
Republican: Isaac E. Chavez, Las Cruces
District 37-Dona Ana County
Democrat: Jeff Steinborn, Las Cruces
Republican: Scott Witt, Las Cruces
District 38-Grant, Hidalgo, Sierra counties
Republican: Dianne Hamilton, Silver City (i)
District 39-Grant, Hidalgo counties
Democrat: Manuel Herrera, Bayard (i); Ben G. Ortiz, Silver City
District 40-Mora, Rio Arriba, San Miguel, Santa Fe, Taos counties
Democrat: Nick Salazar, Ohkay Owingeh (i); Archie Velarde, Ojo Sarco
District 41-Rio Arriba, Sandoval, Taos counties
Democrat: Debbie Rodella, Ohkay Owingeh (i); Moises A. Morales Jr., Canjilon
District 42-Taos County
Democrat: Roberto J. Gonzales, Taos (i)
District 43-Los Alamos, Sandoval, Santa Fe counties
Republican: Jeannette Wallace, Los Alamos (i)
District 44-Sandoval County
Democrat: Eliot Gould, Rio Rancho; Patricia Stewart, Rio Rancho
Republican: Jane Powdrell-Culbert, Corrales (i)
District 45-Santa Fe County
Democrat: Jim R. Trujillo, Santa Fe (i)
District 46-Santa Fe County
Democrat: Ben Lujan, Santa Fe (i)
District 47-Santa Fe County
Democrat: Peter Wirth, Santa Fe (i)
District 48-Santa Fe County
Democrat: Luciano “Lucky” Varela, Santa Fe (i); Andrew J. Perkins, Santa Fe; Ouida N. MacGregor, Santa Fe
District 49-Catron, Socorro, Valencia counties
Republican: Don Tripp, Socorro (i)
District 50-Bernalillo, Santa Fe, Torrance counties
Democrat: Rhonda King, Stanley (i)
District 51-Otero County
Republican: Gloria Vaughn, Alamogordo (i)
District 52-Dona Ana County
Democrat: Joseph Cervantes, Las Cruces (i)
District 53-Dona Ana, Otero counties
Democrat: Nathan P. Cote, Las Cruces
Republican: Terry Marquardt, Alamogordo (i)
District 54-Eddy, Otero counties
Democrat: Christy A. Bourgeois, Carlsbad
Republican: William J. Gray, Artesia
District 55-Eddy County
Democrat: John Heaton, Carlsbad (i)
District 56-Lincoln, Otero counties
Democrat: Carolyn D. Provencher, La Luz
Republican: W. C. “Dub” Williams, Glencoe (i); Leo Martinez, Ruidoso
District 57-Chaves, Lincoln, Otero counties
Democrat: Wanda Valentine, Tularosa
Republican: Dan Foley, Roswell (i); Steven J. Gavi, Roswell
District 58-Chaves County
Democrat: Pablo J. Martinez, Dexter
Republican: Candy Spence Ezzell, Roswell (i)
District 59-Chaves, Lincoln, Otero counties
Democrat: Ellen E. Wedum, Cloudcroft
Republican: Nora Espinoza, Roswell; Mike Kakuska, Roswell
District 60-Sandoval County
Democrat: Thomas E. Swisstack, Rio Rancho (i)
Republican: Glenn Walters, Rio Rancho
District 61-Lea County
Democrat: Donald L. Whitaker, Eunice (i)
Republican: Shirley A. Tyler, Lovington
District 62-Lea County
Republican: Donald Bratton, Hobbs (i)
District 65-Bernalillo, McKinley, Rio Arriba, Sandoval counties
Democrat: James Roger Madalena, Jemez Pueblo (i)
District 68-Colfax, Guadalupe, Mora, San Miguel, Taos counties
Democrat: Hector Balderas, Wagon Mound, (i)
District 69-Cibola, McKinley, San Juan counties
Democrat: W. Ken Martinez, Grants (i)
District 70-San Miguel, Torrance counties
Democrat: Richard Vigil, Ribera (i); Naomi R. Montoya, Las Vegas