friday area prep basketball summaries, state scores

CNJ STAFF

Boys
Class 2A Region A
at Clayton
Semifinals
Texico 84, Questa 71
Texico (22-6) —
Joe Zaikowski 0 0-0 0, Curtis Williams 0 1-2 1, Braden Vaughan 17 4-5 38, Johnny Rivera 2 2-4 6, Mark Peabody 1 1-2 3, Josh Pena 0 2-5 2, Garett Mayfield 5 4-6 14, Aaron Vaughan 0 1-2 1, Logan Brown 2 4-4 8, Ricky Burns 0 0-0 0, Bryce Bailey 5 1-2 11, Chance Bradley 0 0-0 0. Totals 32 20-32 84.
Questa (22-5) — Alan Vasquez 6 1-1 14, Dale Sisneros 1 3-3 5, Justin Martinez 13 6-9 33, Robert Trujillo 3 7-7 15, David Sisneros 0 0-0 0, Chris Ortega 0 4-6 4, Elias Rael 0 0-0 0, Andres Rael 0 0-0 0. Totals 23 21-26 71.
Texico 20 19 22 23 — 84
Questa 13 23 17 18 — 71
3-pointers — Texico, none. Questa, Trujillo 2, Vasquez, Martinez.

Class 1A Region B
At Floyd
Semifinals
Floyd 77, Monte Del Sol 63
Monte Del Sol (14-10) —
Dillon Sheps 1 2-4 4, Kelly Merker 11 4-6 26, Tim Saldo 9 0-2 18, Joey Galassini 0 0-0 0, Bill Hyde 1 3-5 5, Brandon Copelin-Brown 3 1-5 8, Chris Romero 1 0-0 2. Totals 26 10-22 63.
Floyd (20-7) — Kyle Kropf 3 1-2 8, Ryan Kropf 2 3-4 8, Jerrod Long 9 1-2 26, Manny Carillo 5 0-2 14, Jason Martinez 5 1-2 13, B.J. Johnson 0 0-0 0, Eric irvin 0 0-0 0, Chance Chenault 2 3-5 8, Eric Padilla 0 0-0 0. Totals 26 9-17 77.
Monte Del Sol 15 13 14 21 — 63
Floyd 23 22 12 20 — 77
3-pointers — Monte Del Sol, Copelin-Brown. Floyd, Long 7, Carrillo 4, Martinez 2, Chenault, K. Kropf, R. Kropf.

Melrose 83, Desert Academy 69
Melrose (19-8) —
Jeremy Weese 1 0-0 2, Carlos Ruiz 7 0-0 15, Brock Graham 1 2-4 4, Callie Clark 0 0-0 0, Harvey Park 6 0-2 13, Tarron Whitehead 7 1-4 15, Stefan Wagley 0 0-0 0, Cedar Rush 0 0-0 0, Tyler Tatum 0 2-2 2, Caleb Dodd 8 3-6 19, Chris Russell 3 0-0 6, Jason Runyan 2 3-4 7. Totals 35 11-22 83.
Desert Academy (19-7) — Chris Martinez 0 0-0 0, Nick Kolkmeyer 4 3-4 11, Estevan Porter 0 0-0 0, Tory Passalacqua 0 2-2 2, Abran Ortiz 5 3-8 13, Robbie Delgado 6 5-10 17, Steven Moya 1 1-2 3, Stephen Blea 4 1-1 9, Jon Wheeler 0 0-0 0, Dennis Peralta 1 0-2 3, Leon Lopez 4 0-0 11, Stu Pollock 0 0-0 0. Totals 25 15-29 69.
elrose 13 28 14 28 — 83
Desert Academy 12 23 16 18 — 69
3-pointers — Melrose, Park, Ruiz. Desert Academy, Lopez 3, Peralta.

Girls
Region A
At Grady
Semifinals
Grady 53, Roy 41
Roy (18-10) —
Natasha Sena 0 0-2 0, Colleen Daniels 1 0-0 2, Stacy Costa 3 4-8 10, Chandra Esquibel 2 2-4 6, Jennifer Tompkins 1 0-1 2, Jessica Fluhman 3 1-4 7, Stefanie Rigoni 4 0-0 10, Farrah Sebastian 2 0-0 4. Totals 16 7-19 41.
Grady (24-4) — Kat Grau 0 0-0 0, Jennifer Blackburn 3 5-6 11, Taris Pond 3 5-9 11, Aerial Verble 3 5-10 12, Jessalyn Murray 2 0-0 4, Brittany Bailey 1 0-0 2, Stephanie Bailey 1 2-4 4, Heather Blackburn 4 0-2 9. Totals 17 17-31 53.
Roy 8 8 14 11 — 41
Grady 20 9 9 15 — 53
3-pointers — Roy, Rigoni 2. Grady, H. Blackburn, Verble.

Region B
At Santa Fe
Semifinals
Fort Sumner 90, Victory Christian 10
Victory Christian —
Melissa Karantino 1 0-0 2, Savannah Windsor 0 0-0 0, Heather Hope 1 0-0 2, Gracie Abeyta 0 0-0 0, Lynsey Mattingly 0 0-0 0, Joanna Kelley 2 0-4 4, Rachel Watkins 1 0-0 2. Totals 5 0-4 10.
Fort Sumner (24-4) — Amber Sena 2 0-0 4, Kayla Britain 4 0-0 8, Keri Ann Gammill 1 0-0 2, Leslie Wood 7 2-2 16, Shannon Wilson 2 2-2 6, Tobea Patterson 3 0-0 6, Sandy Fortner 13 0-0 26, Lindsay Mansell 3 0-0 6, Delane Luce 1 0-0 2, Laurel Herrera 6 0-0 14. Totals 42 4-4 90.
Victory Christian 2 2 0 6 — 10
Fort Sumner 36 20 20 14 — 90
3-pointers — Victory Christian, none. Fort Sumner, Herrera 2.

The Associated Press
Girls
Class 1A
Region A
Semifinals
Grady 53, Roy 41
Region B
Semifinals
Elida 48, Desert Academy 27
Fort Sumner 90, Victory Christian 10
Region C
Semifinals
Magdalena 72, Ramah 66
Region D
Semifinals
Mescalero Apache 37, Carrizozo 24
Tatum 62, Mountainair 34
Class 2A
Region A
Semifinals
Eunice 61, McCurdy 45
Santa Fe Indian 61, Dexter 38
Region B
Semifinals
Cimarron 64, Clayton 49
Santa Rosa 51, Questa 32
Region C
Semifinals
Hatch Valley 66, Newcomb 37
Zuni 74, Tularosa 51
Region D
Semifinals
Hope Christian 48, Dulce 44
Navajo Prep 53, Menaul 48
Class 3A
Regional championships
Pojoaque 48, Bloomfield 46
Portales 61, Grants 42
Class 4A
Regional championship
Roswell 54, Deming 45
Class 5A
Regional championship
Rio Rancho 64, La Cueva 42

Boys
Class 1A
Region A
Semifinals
Des Moines 92, Logan 61
Springer 91, Grady 42
Region B
Semifinals
Floyd 77, Monte del Sol 63
Melrose 83, Desert Academy 69
Region C
Semifinals
Animas 73, Ramah 54
Quemado 60, Cliff 55
Region D
Semifinals
Tatum 62, Mountainair 48
Temple Baptist 84, Gateway Christian 53
Region A
Semifinals
Dexter 70, Penasco 45
Loving 49, McCurdy 46
Region B
Semifinals
Clayton 55, Mora 51
Texico 84, Questa 71
Region C
Semifinals
Rehoboth 62, Lordsburg 32
Tularosa 105, Navajo Pine 87
Region D
Semifinals
Coronado 68, Sandia Prep 57
Hope Christian 56, Mesa Vista 47
Class 3A
Regional championship
Lovington 64, Cobre 54
Class 5A
Regional championships
Cibola 66, Sandia 45
Eldorado 67, Mayfield 64